Kompletní rozborka motoru BT 1100 na 60.000 km

léto 2011


Na začátku sezóny 2011 se z motoru začaly ozývat nepěkné zvuky. Nejdřív si toho všiml servis, když mi dělali předsezónní prohlídku; sám jsem do té doby nic závažného na zvukovém projevu motoru neregistroval, a když jo pak jsem to připisoval otevřenému sání.
Akutně jsem to začal řešit až poté, co jsme vyrazili na dovolenou do italských dolomit a u Pelhřimova se zvuky začaly zhoršovat. Vrátili jsme se domů, dovolenou pořešili letecky a motorku jsem svěřil do odborných rukou. Netrvalo dlouho a mohl jsem se na vlastní oči přesvědčit, kolik místa na ponku zabere takový rozebraný Bulldog:

Všechny díly se ukázaly být v mezích tolerancí (vč. spojky), takže na výměnu půjdou pouze následující:
  • ložiska na klice (2x) - nemají plynulý chod a jednoznačně jsou původcem těch nezdravých zvuků. Jedno je horší, druhé by ještě něco najezdilo ale preventivně se vymění obě. Rozměr = atypický Yamaha (vnější 93mm, vnitřní 41mm, šíře 24mm), katalogové číslo 93306-30808. Zvukový projev toho horšího jsem nahrál na youtube.
  • rozvodové řetězy - sice nejsou výrazně opotřebené, ale jedná se o nenákladnou investici v poměru k práci, která by kvůli nim byla zapotřebí