Něco tu nefunguje,
chybí či nehraje?
Chcete mi něco rychle
sdělit?
Napište to sem.


JAWA 350

C A F É  -  R A C E R

Základní historické milníky: v roce 1990 sjíždí z Týnecké výrobní linky jako červená Jawa 350, typ 632 (Model 632 byl zaveden po zahájení výroby motocyklů s motorem 638, u kterých však výrobní nepřesnosti způsobovaly značnou nespolehlivost a proto Jawa sáhla pro osvědčené motory z typu 634 a osadila je 12V alternátorem. Motocykl se od souběžně vyráběných 638, vyjma motoru, neodlišoval). Během následujících 6 let střídá motocykl celkem 3 autoškoly, v říjnu 1996 si jej kupuje můj brácha Roman (cca 30.000 km).V průběhu zimy se z motocyklu stává kompletní 640-ka včetně přestavby na kotoučovou brzdu. Barva žlutá, odstín Porsche, rám bílý. O Vánocích roku 1997 se mi motocykl objevuje jako vánoční dárek pod stromečkem (s cca 45.000 km). V polovině roku 1998 se v důsledku havárie mění rám za originál 640. Od té doby si motocykl dotvářím tak, aby se mi líbil, aby se na něm pohodlně jezdilo a - pochopitelně - aby byl spolehlivý.

 

Vzhledové úpravy

Přední světlo: otočil jsem držáky, tím jsem ho dostal o 5 cm níž.
Štítek před budíky: vlastní výroba (celý článek...)
Zrcátka: kulatá, chromovaná se zapuštěným kloubem
Rukojetě: chromované, vykládané dřevem
Lak: žlutý, černé pruhy a samolepky (vlastní šablona)

Technické úpravy

Zadní tlumiče: chromované + žluté pružiny
SPZ: původní blatník nahrazen jednoduchým držákem pod světlo
Řetěz: odstranil jsem kryt řetězu, vypadá to líp. Musím ho ale jednou za sezónu vyměnit a permanentně mazat Castrolem.
Přístrojová deska: vlastní výroba s integrovaným digitálním tachometrem (celý článek...)
Ciferníky: vlastní výroba s prosvětlenou stupnicí (celý článek...)
Otáčkoměr: elektronický
Spínač zadní brzdy: místo toho bowdenového nesmyslu mám obyčejný mikrospínač přišroubovaný do rámu
Víčko nádrže: zamykatelné ze zahraničního motocyklu
Palivové ventily: celkem dva (pro pohodlné vyjíždění nádrže "do sucha")
Stupačky: Vpředu z Hondy Blackbird (sklápěcí se struhadlem), vzadu Harley-Davidson.
Brzdový třmen: vyleštěný
Digitální tachometr: Sigma, integrovaný do přístrojové desky. Připevnění snímače je na obrázku.
Kufry: Horní Kappa 44 l (vejdou se do něj 2 integrální přilby), boční Pneumant 35l. V kombinaci s tankvakem poskytují dost prostoru pro cestovatelské potřeby.
Blinkry: přerušovač s neměnným intervalem v závislosti na otáčkách (proti staršímu typu navíc bliká ihned po sepnutí blinkru, to je dobré např. při předjíždění cyklistů), možnost výstražné funkce 4 blinkrů zároveň. Je to originál JAWA, určen pro čvteřici 10W žárovek. Ve dne to není dostatečné osvětlení (byť to tak Jawa montovala) a doporučuju koupit elektronický přerušovač pro 4x21W žárovky buď pro Jawu, nebo pro Škodu Felicii.
Brzdová hadice: Pancéřová, esteticky dokonalá, funkčně bezchybná. Montáž provedl servis Moto Havrda v Hradci Králové, i s výměnou destiček a kapaliny necelých 1400 Kč. Tím, že má podstatně menší vnitřní průměr a z venku pancéřové opletení, se maximum síly vynaložené na páčce přenese do třmenu. Odpadá "nafukování" gumové hadice. Brzda je jedovatější a přesněji se dávkuje.
Kotouč: Tloušťka 5mm, bez plovoucího uložení.

Úpravy na motoru

Leštěné sací a přefukové potrubí:

Při rozebraném motoru jsem si neodpustil tuhle oblíbenou úpravu. Přinos veškerý žádný, ale mé prsty už ví, co je bolest.

Ložiska pístních čepů:

SKF (či Torrington) K 16x20x17 s klecí jsou jediným řešením, jak odstranit charakteristickou zvukovou kulisu každé třistapadesátky, která má na pístních čepech jehlová ložiska. Na motoru jsou už více než tři roky a o cinkání si nechávám zdát před spaním. Nevýhodou proti jehličkám by mohl být menší počet samotných valivých segmentů (17 proti 28), ale během dvou let a všech režimů provozu jsem nezaregistroval jediný problém. Při montáži je nutné upravit bronzová pouzdra, která vymezují axiální posun ložiska na čepu.

Těsnění řetězového kolečka:

Prolínání oleje kolem spojkové tyčky je bolestí Jawy. Stačí ale do pouzdra vystružit drážku, osadit O-kroužkem a je klid.

Používané značky

Motorový olej Castrol TTS plná syntetika, směšovací poměr 1:100 (více v článku o olejích)
Zapalovací svíčky: NGK B8HS - vždy nové na sezónu, měním je preventivně a doposud jsem nikdy neměl problémy.
Pneumatiky: CONTINENTAL ContiCity vpředu 3,25/18", vzadu 3,50/18" (více v článku o pneumatikách)
Převodový olej: GYROL PP90