Exkurze v Jawě Moto

8. října 2004

Na pátek 8. října roku 2004 vyhlásili v Týnci den otevřených dveří. To jsem si nemohl nechat ujít a tudíž jsem se zúčastnil. Plány byly velkolepé - motocyklový výlet o mnoha členech, ale příroda poručila jinak...

Ráno v 7 hodin jsem vstal do oblohy, která ani zdaleka nepřipomínala ideál motocyklového výletu. Zavolal jsem si do Benešova, kde bylo stejně jako u nás - tj. po dešti, zataženo. Při telefonátu s Marcelem ale začalo slabě pršet, vzdali jsme tedy motocyklový výlet, sedl jsem do auta :-( a postupně nabral Pavla Janebu, Marcela a nakonec i Zdeňku. V této sestavě jsme nabrali směr Týnec. Kousek za Přeloučí přestalo pršet, poté oschly silnice a v Kutné Hoře jsme v autě nadávali jako dlaždiči, protože obloha byla naprosto ukázková a nám nezbylo, než poněkud sprostě litovat ukvapeného rozhodnutí. Co naplat. Po desáté hodině jsme dorazili do Týnce na parkoviště, kde už bylo seřazeno dobrých 50 motocyklů, z nichž některé stály za zvěčnění:

           

Perfektně postavený Calif             Zajímavě seříznuté výfuky

           

Dvojčata 640                        Dvojčata Calif

Po chvíli koukání byl vyhlášen přesun do továrny v Brodcích. Nelenili jsme, na místo dorazili mezi prvními a mohli si vychutnat příjezd všech motocyklů. Ve firemním dvoře byly jednak vyrovnané motocykly návštěvníků, v jednom z rohů potom expozice současné produkce. Tvořila ji samozřejmě nová 650 v provedení Classic, vedle to samé v policejní úpravě, 125 v policejní úpravě a řadu uzavíral Jawácký skůtr. Lákavou možností byla možnost krátké jízdy po dvoře na libovolném z motocyklů - vcelku dle očekávání se o 650 vytvořil nemalý zájem a nám nezbylo, než čekat na volnější chvíli. Mezi davem se pohyboval i p. Němec, který nám sdělil zajímavé informace o nové 650ce.

           

    Příjezd na dvůr                 Nové Jawy za sklem

               

        Jeden z manažerů Jawy            Zvědaví zaměstnanci

V mezičase jsme využili příležitosti a vydali se na exkurzi s průvodcem (S. Jirák). Prošli jsme 2 patra ve výrobě. Situace Jawy je z fotek jednoznačná.

           

I nová Jawa si zakládá na loužičkách           Připravené nádrže pro 650ku (zřetelně je vidět svár
                                                     po nastavení kývačkových nádrží)

           

           

           

Po exkurzi, při níž nám i p. Jirák sdělil zajímavá fakta o továrně, jsme se konečně chopili šance svézt se na současné Jawácké produkci.

           

Marcel na 650ce                       Já na skůtru

A konečně... já na 650ce

Jak je na tom dnes JAWA moto:

Továrna je v denním provozu, počet zaměstnanců cca 200 (v dobách největší slávy se na výrobě podílelo přes 2500 lidí). Výroba je převážně podle objednávek (dříve se vyrábělo 400 motocyklů denně). Rozhodně se nečeká na ukončení výroby. Výroba 350tek nekončí, novým odbytištěm (po ukončení prodeje v zemích EU) budou země třetího světa, kde je o jednoduché motocykly stále zájem. Novým "tahounem" je rozhodně nová 650ka.

Proč je dnes JAWA tam, kde je:

Za dob dobrých vztahů se SSSR se do této lokality dodávaly doslova tuny motocyklů, aniž by byl z jejich strany zájem o jakoukoliv modernizaci. I přesto se motocykly dodávaly do 120ti zemí světa! Veškeré zisky z prodejů se však pod pevnou rukou bolševika převáděly do tehdejší stagnující Boleslavské Škody a Kopřivnické Tatry. V Jawě se tedy od dob, kdy F. Janeček továrnu vystavěl, nijak významně nemodernizovalo.  Jawa tak fakticky "usnula na vavřínech" a po roce 90, kdy došlo k přerušní přátelských vztahů, se situace změnila. O motocykly přestal být masový zájem a Jawa neobstála v konkurenci západu. Ukrutně dlouho nemodernizované 350ky byly vlajkovou lodí motocyklové továrny a dospělo to tam, kde to je dnes.

Nové motocykly:

Nové 650ky by měly z Jawy udělat konkurenceschopnou motocyklovou značku. Nákupem motoru Rotax se ušetřila obrovská práce a finanční prostředky spojené s vývojem vlastního motoru. Classic už je hotový a v prodeji, pro model Style jsou již téměř hotové výrobní formy a zahájení prodeje se očekává v souvislosti s výstavou (odchytil-li jsem správně, pak byla myšlena výstava Motocykl - nebo Intermot?).

To je asi vše, za fundované informace vděčím p. Němcovi a p. Jirákovi.

Něco tu nefunguje,
chybí či nehraje?
Chcete mi něco rychle
sdělit?
Napište to sem.