Muzeum Konopiště

8. října 2004

Cestou ze dne otevřených dveří v týnecké Jawě jsme se zastavili na Konopišti v JAWA muzeu. Poněkud nás vyvedl z míry poplatek za parkování 50,- Kč pro auto, nicméně jinde se tam parkovat nedá. Šok č. 2 nás čekal při pohledu na vstupné do muzea, které činí 100,- pro dospělého. To je až nechutně vysoká suma srovnatelná s prohlídkou nejslavnějších českých zámků. Pro studenty, důchodce a motorkáře je však vstupné 50,- což je přijatelnější. Vstoupili jsme tedy dovnitř a s nasazením vlastních životů přináším následující zajímavosti. Vzhledem k tomu, že se v muzeu fotit nesmí, prosím o nerozšiřování fotografií.

 

           

Z detailů je zřejmé, že se jedná o Jawáckou produkci.

       

Jawa 420ccm 2-válec boxer. Motocykl, který mohl počátkem 80. let konkurovat nejen německým BMW. Bohužel, rudý bratr rozhodl, že se u nás budou produkovat motocykly o maximálním objemu 350ccm a tak se tento perspektivní počin zařadil mezi ostatní, do výroby nezařazené motocykly.

   

Takhle to na Konopišti vypadá - na poměrně malém prostoru je nahuštěno přes 50 motocyklů, které by si s ohledem na vynikající zpracování zasloužily mnohem větší výstavní plochu.

                   

Zajímavé motocykly, o kterých se jen málo ví: zleva 634-ka s automatickou spojkou / ruská kopie 639-ky / ruská kopie 639-ky / pohled do útrob Jawy Minor :-) / ČZ Vatikán

           

Tohle je výtvor jednoho z Benešovských obyvatel. Doma stavěný dragster se srdcem Rover 3,5 l V8. Za povšimnutí stojí dvojitá přední vidlice.

 

Něco tu nefunguje,
chybí či nehraje?
Chcete mi něco rychle
sdělit?
Napište to sem.