Něco tu nefunguje,
chybí či nehraje?
Chcete mi něco rychle
sdělit?
Napište to sem.


Brzdový kotouč

Ochomýtaje se kolem motocyklu, změřil jsem onehdá tloušťku svého brzdového kotouče na 2,5 mm. To není příliš, obzvlášť chci-li letos připsat na konto nějaký ten průsmyk. Výměnu kotouče za nový - originální - jsem zavrhl hned v úvodu, jelikož právě kotouč skýtá prostor pro originalitu. Vzhůru do práce.

1. TVAR

Starý kotouč přiložit na tabuli plechu, obkreslit - a je to. Tu mírně přidat, tu zase ubrat, ať k něčemu vypadá. Pak pilkou na železo vykouzlit základní tvar, pilníkem doladit a vrtačkou pár otvorů, ať se dobře chladí. Tloušťku kotouče jsem zvolil 5mm - bez problémů se vejde do třmenu s novými destičkami a chvíli mi vydrží.

 

2. MONTÁŽ

V tomto stavu jsem začal řešit montáž na motocykl. Původní plovoucí uložení jsem zavrhl a vrátím se k němu pouze pokud selže pevné uložení. Především jsem nenašel dostatečně nízké šrouby, které by neškrtaly o kluzák vidlice. Bylo tedy potřeba zahloubit díry pro šrouby o 1,5 mm.
V tomto stavu proběhla úspěšná první montáž, dovolující otáčení předního kola. Nyní přišly na řadu povrchové úpravy.
1. zabroušení - aby byla zajištěna naprosto stejná tloušťka kotouče po celé ploše a zároveň odstraněny nerovnosti v plechu.
2. zinkování - aby mi postupem času nezrezl.
A takhle to dopadlo.

První dojmy: jen ty nejhorší, jelikož jsem byl líný vyměnit i destičky. Ty byly sjeté nerovnoměrně podle starého kotouče a tak jsem si první jízdu řádně "užil". Druhý pokus mám před sebou a bude to dobré.

Poznámka na závěr: při konstrukci jsem použil sofistikovanějších metod :-)