Něco tu nefunguje,
chybí či nehraje?
Chcete mi něco rychle
sdělit?
Napište to sem.


Kdo maže, ten jede

Asi je vám všem známo, že motocykl JAWA 350 je dvoutaktní. A že dvoutaktní motor ke svému životu nutně potřebuje OLEJ. Ne, že by ho ten čtyřtaktní jaksi nepotřeboval, to ne, ale tam je prostě v nádobce, občas se zkontroluje a tím to hasne. U dvoutakta ne. Pokud nemáte dělo vybavené olejovým čerpadlem, které automaticky určuje směšovací poměr a olej je taky v nádržce, dostáváte se nutně do situace, kdy musíte olej lít do nádrže spolu s benzínem.A NENÍ OLEJ JAKO OLEJ!

Hned na začátku musím něco upřesnit. Na našem trhu je asi nejrozšířenější olej M2T. Uznávám, že stojí velmi málo, ale vlastnosti veškeré žádné, už o tom radši nebudeme debatit a pustíme se do opravdových olejů.

  1. Funkce oleje
  2. Rozdělení olejů
  3. Jaký olej zvolit do Jawy?

Funkcí oleje není jenom mazání, i když je to jeho hlavní pracovní náplň. Olej taky chladí, odvádí nečistoty, tlumí hluk a vibrace a dotěsňuje.

Základní rozdělení olejů:

Minerální:

neobsahují syntetické složky, mají nejhorší spalitelnost (i když i u nich se najdou světlejší místa), nejvíc kouří a pro motor nejsou moc dobré. Taky jsou nejlevnější. Sem patří i zmiňované M2T. Tahle kategorie je vhodná pro ty, kdo moc nejezdí, nebo mají hodně hluboko do kapsy (ale to už musí být hloubka!). Cena již od 50 Kč/l. Směšovací poměr podle kvality oleje 1:40 – 1:60. Svůj původ má v ropě. Hodně oblíbený je Castrol TT, ale i když tvoří takovou "špičku" mezi minerálními oleji, doporučil bych spíš používat polosyntetické oleje, které jsou stejně drahé (cca. 200 Kč/l), ale pro motor lepší. Minerální olej je vhodný pro záběh motoru po výbrusu, protože umožní žádoucí opotřebení třecích ploch.

Polosyntetické:

To už se dá nazvat použitelným olejem. Skládají se jak z minerálních, tak ze syntetických složek – odtud ten název. S těmi už se motor docela slušně vypořádá, hezky si spálí co dovede a zbytek je v podstatě neškodný. Tahle kategorie je vhodná pro ty, kdo chtějí svému motoru dopřát trošku pohodlí, a nechtějí zase tolik utrácet. Spalitelnost polosyntetických olejů by se mohla vyšplhat až k nějakým 65 % (odhad), což už je docela slušné. Při používání tohoto typu si motor spokojeně přede, a jezdec má dobrý pocit. Zkoušel jsem SHELL 2T Advance (250 Kč/l), dále MOTUL 2T Antismoke 510 (velmi dobrý olej, 205 Kč/l). Směšovací poměr 1:60, ale já jsem permanentně lil 1:75 a podle počasí jsem se nebál ani 1:95. Nedělám si srandu, ale je to na vlastní triko. Musíte znát svůj motor a vědět, co je pro něj snesitelné.

 

Plně syntetické:

Tady už v podstatě nenajdete žádnou minerální složku. Nevyrábí se z ropy. Já používám CASTROL TTS, z renomovaných výrobců bych snad jmenoval Motul, Repsol a pak už mě nenapadá, od koho bych si plnou syntetiku beze strachu koupil. Od sezóny 2000 jezdím právě na Castrol TTS, který mi doporučil Robert Havrda ze stejnojmenného motoshopu (zastoupení KAWASAKI) v Hradci Králové. TTS se do Simsonů míchá v poměru 1:100, čtete správně, slovy "jedna ku stu". A životnost motoru se nijak nesníží, právě naopak! Ale Jawa má trochu míň odolné vložky válců, takže záruku, kterou jinak prodejce na poměr 1:100 dává Simsonům, jsem nedostal. Plně syntetický olej je pro motor nejstravitelnější, má vynikající stékavost (dlouho drží olejový film), téměř úplnou spalitelnost, takže nevytváří úsady. Jeho cena se pohybuje okolo 400 kč/l, což není nejmíň, ale už jsem se přesvědčil, že to nejsou vyhozené peníze. Doposud mám na syntetický olej v poměru 1:100 najeto přes 30.000 kilometrů.

 

Trocha praktických poznámek - jaký olej do JAWY?

Pro Jawu 350 už jsem si za ty roky, co na ní jezdím, vytvořil solidní teoretickou základnu, o kterou se teď můžu podělit. Stojíte-li před otázkou "jaký olej?", tak možná právě tady najdete odpověď. Optimální je zvolit polosyntetický olej v poměru 1:60. Tohle vám potvrdí každý mechanik, který se v Jawách vyzná, stejný názor panuje i v Jawě. Výrobce doporučit nemůžu, abych nevypadal zaujatě. Zvolte takovou značku, která je pro vás dobře dostupná (aby šla sehnat), která vyhovuje motorce. Stejný olej se ve dvou motorkách může projevit úplně jinak, vlivem jiného seřízení, zaběhlosti motoru a nárokům řidiče, takže se nebojte zkusit víc značek. Sledujte chování motoru - hlavně jeho hlasitost, pískání atd. Já mám vynikající zkušenosti s výše uvedeným Motulem 2T Antismoke, který za 200 Kč/litr vykazoval vynikající parametry - motor byl tichý, hezky šlapal ve všech otáčkách a nijak zvlášť nekouřil.

Setkal jsem se už s lidmi, co používají do JAWY 4T olej - tedy olej pro 4taktní motory. To je absolutní nesmysl, mezi 4T a 2T je zásadní rozdíl v tom, že 4T olej při kontaktu s benzínem ztrácí potřebné vlastnosti, kdežto 2T olej je na míchání s benzínem stavěný. Takže rozhodně ne! Pochopitelně, že to tak fungovat bude, ale pro motor to není nic moc. A to i pokud by šlo o čtyřtaktní syntetický olej a dvoutaktní M2T! Ten čtyřtaktní by po kontaktu s benzínem natolik degradoval, že si následky ani nedovedu představit. Lidi, co to takhle používají, dávají poměr 1:30 nebo 1:40, zůstává za nimi hustá mlha a výfuky se jim plní odpornou hmotou, protože 4T oleje nejsou stavěné na spalování (narozdíl od 2T, které musí kromě mazání také shořet a zmizet).


Olej pro záběh

Je známo, že jak se motor zaběhne, takový bude. Na svůj poslední výbrus jsem odjel 60.000 kilometrů, přičemž hodnoty opotřebení zdaleka neodpovídaly najetým kilometrům, většina motorů tak vypadá na 40 tisících. Správným záběhem a především kvalitním olejem se dá i na Jawě prodloužit životnost motoru. A jelikož jsem počátkem sezóny 2005 nechal válce znovu vybrousit, podělím se o zkušenosti ze záběhu.

0 km - z Královéhradecké AHRY si odnáším válce vybroušené na 6. výbrus a odpovídající pístní sadu. Při montáži nešetřím motorovým olejem, abych nepoškodil válec či píst. Když jsou válce usazené na karterech, nalévám na vrch pístů vrstvu oleje a prošlapávám startovací pákou, aby se všechny styčné plochy řádně promazaly.

Pro záběh jsem zvolil nejlepší minerální olej na trhu - Castrol TT (neplést s jinde zmiňovaným TTS). Proč minerál?, proč ne rovnou kvalitní polo- či plnou syntetiku? Aby se motor správně zaběhnul, musí si správně "sednout" pístní kroužky se stěnou válce, prvotní opotřebení je žádoucí a použitím oleje, který vytvoří pevný a kvalitní olejový film, by se zaběhnutí značně oddálilo. Jsou známy případy, kdy motocykl, zajížděný na plnou syntetiku, se zdál být zcela v pořádku, ale naprosto neočekávaně se zadřel třeba na 12000 kilometrech... Do Jawy se dokonce vrátila várka zadřených třistapadesátek z Německa, které byly zajížděny plnou syntetikou. Proběhla oprava a zpátky do Německa kromě motocyklů putoval i karton tuzemského oleje Mogul TSF - potíže se neopakovaly.

První kilometry - čerstvý benzín jsem naředil zmiňovaným Castrolem TT v poměru 1:30. Motor naskakuje, jako bych ho včera odstavil, karburátor mám seřízený na záběh (jehla zcela nahoře, volnoběžný režim silně obohacen šroubem bohatosti povoleným o 0,5 otáčky). Právě volnoběžný režim spolu s částečně otevřeným šoupátkem bude patřit k nejvyužívanějším režimům v záběhu, je tedy potřeba mít právě na volnoběh dostatečně bohatou směs. Prvních 100 kilometrů nepřekračuji 2500 otáček/min, potenciál motoru téměř nevyužívám.

100-500 km - je znát, že si motor sedá, sám si říká o zvýšení otáček a zcela bez potíží jej provozuji i na 3000 ot/min. Při druhém tankování opět volím směšovací poměr 1:30 (spotřeba 3,5 l/100km). S přibývajícími kilometry občas nechám motor akcelerovat 3. nebo 4. rychlostní stupeň, při dosažení otáček 3500-4000 vyřadím a nechám zchladit.

500-1000 km - Při třetím tankování přecházím na poměr 1:40, přičemž dopotřebovávám minerál Castrol TT. Motor provozuji v otáčkách 3500 ot/min (85-90 km/h), příležitostně ho protáhnu na čtyřku do 100 km/h, vyřadím a nechám zchladnout.

1000-2000 km - přecházím na polosyntetický olej Motul 510 (API TC, JASO FC, ISO-L-EGD) v poměru 1:50. Síla zvyku mě však přemáhá a odměřuji olej v léta používaném poměru 1:100 (!). Do téměř syrového motoru obrovský hazard, ale bohužel si chybu neuvědomuji a vyrážím, ještě ke všemu se spolujezdkyní a aby toho nebylo málo, rychlostí 100 km/h. Vytvářím tedy ideální podmínky pro destruktivní zadření. Snad jen díky chladnému počasí, kvalitám oleje a vyšším sílám se nic nestalo. Další tankování už probíhá podle plánu v poměru 1:50.

Po dojetí Motulu jsem přešel na osvědčený plně syntetický Castrol TTS (API TC, JASO FC, ISO-L-EGD) v poměru 1:100. Takto jsem absolvoval dovolenou s plně zatíženým motocyklem v Alpských zemích, dnes má motor najeto cca 7000 od zimy a nemůžu si stěžovat. Záběh se tedy podařil a zase mám na chvíli klid.