PŘILBY

Po čtyřech letech s integrální přilbou zn. Vemar (model Merak), pořízenou za 3.000 Kč, jsem se rozhodl pro výměnu. Po té době už byla Vemarka poněkud vymačkaná, takže už na hlavě neseděla jak by měla - a navíc mi kvůli pevnému (nevyjímatelnému) interiéru dávala najevo, kde všude jsem se v ní potil.

Původně jsem zamýšlel pořídit helmu v podobné cenové relaci - člověk na ni nemusí být tak opatrný, neb ji za pár let stejně vymění. Ale hodně mi padly do oka sluneční clonky, které řeší mé věčné dilema: černé nebo bílé plexi? Zkoušel jsem si:

- Airoh SV55 - na mou hlavu hodně špatně seděla
- Caberg Rhyno - špatně seděla, navíc spodní hrana sluneční clonky ve spuštěném stavu vychází do zorného pole.

- a nakonec jsem jen ze zvědavosti zkusil Caberg JustissimoGT, byť mě cenovka odrazovala. Na mou hlavu ale sedla doslova jako pr*del na hrnec, takže jsem se poslední březnovou neděli stavil v Bikerscrownu v Chlumci, složil zálohu 6.350 Kč a jel si helmu vyzkoušet.

Hlukem mě docela překvapila. I přesto, že je to klap-helma, u které bych čekal hodně rušivých zvuků kvůli složitějšímu tvaru, se nic takového nekoná, pouze konstantní aerodynamický hluk.

Zpracování je další dobrá stránka. Vyjímatelný antibakteriální interiér, dobře zapadající zámky a (alespoň u nové helmy) dobře fungující krajní polohy odklápěcí části a sluneční clonky, to potěší. I při vyšších rychlostech sedí na hlavě jako přikovaná, a to jezdím na naháči.
Trochu horší je to s výměnou hlavního štítku: zatímco u integrální helmy jsem byl zvyklý často štítek vyndávat a pečlivě čistit, u Justissima je mechanismus složitější a od pohledu náchylnější na opotřebování - ale nechci předbíhat, uvidíme s časem.

Technické parametry - kromě výše zmíněného klap-systému, sluneční clonky a vyjímatelného polstrování stojí za zmínku skutečnost, že JustissimoGT má atest jako integrální přilba. Ne snad, že bych to chtěl zkoušet, ale je dobré vědět, že bradová část neslouží jenom jako ochrana proti větru a dešti, nýbrž že splnila parametry požadované po integrálních přilbách z hlediska pevnosti při pádu.

První dojmy - po půlhodině jízdy začíná přilba nepříjemně tlačit na spánky, bohužel se to neprojevilo na zkušební jízdě. Snad si to sedne...

FOTKY:

Bez sluneční clonky Se sluneční clonkou