Něco tu nefunguje,
chybí či nehraje?
Chcete mi něco rychle
sdělit?
Napište to sem.


Výroba přístrojové desky

aneb jak strávit zimu...

Jak vypadá originální přístrojová deska na Jawě 350, to asi všichni víme. Její přestavbou jsem se zabýval v podstatě od samého začátku, co na motorce jezdím.

Varianta I

Sehnal jsem si digitální tachometr, kontrolky z jiného motocyklu, vše jsem změřil a nechal si vypálit do nerezového plechu přístrojovku. Jak jednoduché... Nerez jsem rozleštil, namontoval a bylo hotovo. V této podobě mi vydržela přibližně 3 roky. Pak padlo rozhodnutí postavit si novou, protože v tomto provedení jsou budíky zoufale daleko od sebe (jako v originále), celá přístrojovka je příliš velká a dobře vyleštěný nerez se mi postaral o nejedno zákeřné "prase" od slunka přímo do očí. Není to příjemné.

Varianta II (současný stav)

Na jaře 2004, když se zima umoudřila a vpustila mě zase do garáže, jsem celou přístojovku rozebral a rozhodl se pro celkovou inovaci. Cíl: minimalizace. Jako první mě opustily kontrolky. Sloužily dobře, ale jsou pro mé potřeby příliš veliké. Vzápětí je následoval spodní držák budíků, jehož rozměry odpovídaly velké rozteči. Zbyly mi tedy 2 budíky, digitální tachometr a spínací skříňka, kterou jsem přestěhoval z hlavy řízení na zatím neexistující přístrojovku. S tím vším, klubkem izolepy a hromadou času jsem si v garáži hrál tak dlouho, dokud jsem nenalezl ideální rozložení všech komponentů na minimální ploše. To vše za cenu pouhých 2 kompromisů:
1) budíky od sebe musely být maličko víc vzdáleny, než jsem zamýšlel, kvůli umístění digitálního tachometru
2) spínací skříňka našla své místo v pravé části přístrojovky, tedy nikoliv uprostřed (vyznávám symetrii)

Tím jsem tedy měl hotov rozmístění přístrojů, stačilo jen vhodně navrhnout odpovídající tvar přístrojovky a dát ji vypálit. Ve hře zůstávaly kontrolky a ciferníky. Pro ně jsem vymyslel odvážné řešení: do ciferníků s prosvětlenou stupnicí (jako to mají nová auta) integrovat všech 5 kontrolek. Zní to jednoduše, nicméně mi právě toto zabralo nejvíce času, námahy a nervů.

Fáze 1 - jak docílit prosvětlené stupnice?

Po experimentech s laserovým tiskem na folie pro zpětné projektory jsem od tohoto upustil pro nedostatečnou absorpci světla. Musel jsem na sebe dát 3 vrstvy folie, což přinášelo velké problémy se slícováním stupnic. Tudy cesta nevede.

Řešení mě osvítilo -  doslova a dopísmene. Našel jsem tiskárnu, kde mi vcelku ochotně vyjeli nepropustnou folii se 100% absorpcí světla. Rozlišení 2400 dpi, kvalita fotografického filmu. Na to samolepku s líbivým designem a bude hotovo.

       

Fáze 2 - co použít jako nosič pro stupnici?

Chci-li, aby mi svítila stupnice, nemůžu jako nosný prvek použít originální plechový kotouč. Toto byla základní myšlenka :-) Samotná samolepka s osvitofou folií není dostatečně pevná pro uchycení v budíku (u Felicie to lze provést, na motorce bohužel ne), mohla by se vlivem tepla a vlhkosti zdeformovat.

Řešení: nechal jsem si vyrobit kotoučky z průhledného plexiskla, průměr 74 mm, tloušťka 2 mm. A je to. Takže mám nosič a stupnici, co dál?

Fáze 3 - jak integrovat kontrolky do budíku?

Toto bylo jednoznačně nejtěžší na celé výrobě. Pro kontrolky jsem jednohlasně zvolil LED svítidla. Pro jejich uchycení jsem se málem stal nesvéprávným, až tak mě tento úkol deptal... Chtěl jsem zaručit, aby se při rozsvícení kontrolky nerozsvítila i polovina budíku vlivem rozptylu světla.

Řešení: pro držáky LED s vnějším průměrem 8,4mm jsem do plexištítků vyvrtal přesné (tj. nikoliv ruční vrtačkou) těsné díry na přesně určených místech. Plexisklo je tvrdé, křehké, trochu jsem se zapotil. Největším problémem bylo přesné umístění děr, které pak muselo lícovat s předtištěnými symboly v osvitu a v samolepce. Po vyvrtání jsem nalisoval držáky do děr, zajistil LOCTITEm a bylo hotovo.

   

Fáze 4 - jak zařídit, aby svítila celá stupnice?

Budíky mají v originále jedinou žárovku, která světlo šíří zespodu. Nahoře je odraženo kovovým štítkem na plochu ciferníku. V mém případě jsem požadoval opak - aby se světlo rovnoměrně šířilo zespodu a pokud možno neodráželo.

Zde posloužily mikrožárovky o výkonu 1,2 W, které jsem porůznu přichytil po obvodu stupnice. Vcelku nic neváží, takže pro uchycení posloužil buď montážní tmel, nebo Loctite.

A je to!

Celé jsem to sesadil, zapojil složil, odzkoušel, namontoval a......... ?

Ve dne, v noci a ještě jednou ve dne dokládám zachycený předmět doličný.